Agresja seniora - co może jej zaradzić?

30.01.2023Anna Mikulska

Agresja u osób starszych jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Może pojawić się nagle, bez żadnej wyraźnej przyczyny, w wyniku frustracji lub problemów zdrowotnych  Agresja może być bardzo problematyczna dla Opiekuna. Warto poznać przyczyny występowania agresji oraz jak się zachować w takiej sytuacji.  

Przyczyny agresji u seniora

Napady agresji mogą być spowodowane wieloma czynnikami. DO przyczyn agresji zaliczamy dyskomfort fizyczny, czynniki środowiskowe lub przez słabą komunikację. Jeśli osoba starsza jest agresywna zastanów się co może być tego przyczyną. 

Dyskomfort fizyczny 

 • osoba starsza może nie móc przekazać Ci komunikatu dotycząca bólu fizycznego! Często osoby z demencją albo alzheimerem nie mogą mieć infekcje dróg moczowych, jednak z powodu choroby nie są w stanie powiedzieć o swoim problemie,

 • niewystarczająca ilość snu lub odpoczynku, 

 • osoba starsza może być głoda lub spragniona, 

 • leki zażywane przez osobę starszą mogą powodować jakieś skutki uboczne. Szansa, że leki wywołują skutki uboczne jest możliwe kiedy senior przyjmuje wiele leków na kilka schorzeń.

Dyskomfort psychiczny/ środowiskowy

 • osoba starsza może być nadmiernie pobudzona przez hałas, bałagan, duże tłumy lub przebywanie wśród nieznanych osób,

 • uczucie zagubienia,

 • umawianie spotkań/aktywności w godzinach np wieczornych, kiedy senior chciałby spać, zmuszanie seniora do aktywności w takich godzinach może wywołać frustrację i uczucie zdezorientowania, a także skutkować tym, że senior nie będzie przetwarzał szybko informacji. Wykonywanie za seniora czynności, w których sobie doskonale radzi,

 • tęsknota za bliskimi.

Słaba komunikacja 

 • zwróć uwagę czy mówiąc do seniora twoje komunikaty są proste i łatwe do zrozumienia,

 • zbyt duza liczba pytan/zdan,

 • infantylizacja komunikatów.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo napadów agresji?

Zachowaj rutynę 

Rutyna osobie starszej zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Brak rutyny może powodować niepokój i brak poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz pilnować dnia seniora co do minuty, ale przewidywalne posiłki, godziny snu, oglądanie ulubionego programu albo uprawianie ulubionego zajęcia może pomóc osiągnąć uczucie spokoju. 

Zachowaj porządek 

Pomieszczenia głośne zagracone chaotyczne mogą przyczynić się do niepokoju i pobudzenia. Umysł człowieka jest wrażliwy na otoczenie, dlatego ważne jest aby stworzyć uporządkowaną przestrzeń. Może zdziałać wiele dla zdrowia psychicznego seniora. 

Schowaj wszystkie niebezpieczne narzędzia 

Pamiętaj, żeby dla Twojego bezpieczeństwa schować wszystkie ostre przedmioty przed seniorem.

Sposoby radzenia sobie z agresją

Zweryfikuj i przekieruj 

Kiedy osoba starsza zacznie się denerwować zastanów się, co może być przyczyną takiego zachowania. Zastanów się czy powodem takiego zachowania nie jest ból fizyczny, co ważne nie ignoruj osoby starszej. Postaraj się przekierować uwagę na coś innego. 

Użyj dotyku 

Kiedy osoba starsza zaczyna się denerwować j się położyć dłoń na ramieniu osoby starszej, dla wielu osób starszych będzie to kojące i uziemiające, dzięki czemu uspokoją się. 

Pamiętaj jednak, że na część osób dotyk może zadziałać w odwrotny sposób do zamierzonego! 

Język ciała i mimika ma znaczenie. Zwróć uwagę czy twoja komunikacja słowna zgadza się z komunikatami niewerbalnymi, które przekazujesz seniorowi. 

Opiekunka osoby starszej posiadająca ataki agresji musi być niezwykle wyrozumiała i cierpliwa, pamiętać musi, że senior nie atakuje jej celowo i ma to podłoże chorobowe. Warto prosić o pomoc rodzinę osoby starszej. Należy również  skonsultować stan seniora z lekarzem, który wesprze nas lekami wyciszającymi/ regulującymi samopoczucie chorego, albo znajdzie przyczynę zdrowotną (np infekcje) i podejmie się odpowiedniego leczenia.

W Medirze pamiętamy, że każda z was ma granice wytrzymałości Jeśli czujesz, że przestajesz sobie radzić  z atakami agresji u podopiecznego skontaktuj się ze swoim koordynatorem. Zdrowie psychiczne opiekunki jest dla nas bardzo ważne, nie możesz sprawować opieki, kiedy jesteś psychicznie zmęczona. możesz wtedy zaszkodzić i sobie i podopiecznemu. 

agresja

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

30.01.2023

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀