Bezsenność u seniora - jak sobie z nią radzić?

05.09.2023Anna Mikulska

Bezsenność to powszechny problem, który dotyka ludzi w różnym wieku, ale szczególnie często występuje u seniorów. W miarę starzenia się organizmu, sen może stawać się mniej stabilny i spokojny, o czym często przekonują się opiekunowie seniorów. Jednak bezsenność nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia się, gdyż istnieją sposoby, dzięki którym można sobie z nią radzić, przez co problem ten staje się mniej uciążliwy.

Przyczyny bezsenności u osób starszych

Należy mieć na uwadze, iż wraz z wiekiem dochodzi do zmian hormonalnych w organizmie człowieka, które mogą niekorzystnie wpływać na sen i jego jakość. Przykładowo, u kobiet w okresie menopauzy spada poziom estrogenów, co powoduje nocne uderzenia gorąca, które znacznie utrudniają zasypianie. Z kolei u mężczyzn następuje obniżenie poziomu testosteronu, co również może negatywnie oddziaływać na sen. Co więcej, seniorzy często stają się mniej aktywni fizycznie, a przez to są także mniej zmęczeni, a więc mogą mieć trudności z zaśnięciem. Dodatkowo, często mierzą się oni z bólami, problemami z oddychaniem, chorobami neurologicznymi czy też przewlekłymi, co także może utrudniać zasypianie i sprawić, że sen stanie się mniej spokojny. Warto pamiętać także, że niektóre leki przyjmowane przez osoby starcze mogą wywoływać skutki uboczne, do których należy właśnie bezsenność. Należy też wiedzieć, że jest to także często jeden z pierwszych objawów chorób psychicznych, takich jak depresja, jak i może być ona również sygnałem rozwoju chorób somatycznych czy też symptomem schorzeń zapalnych, a w szczególności reumatoidalnych, autoimmunologicznych i endokrynologicznych.

Co zrobić, żeby poprawić jakoś snu seniora?

Chcąc polepszyć jakość snu osoby starszej warto wprowadzić regularny harmonogram snu. Opiekunka powinna postarać się, aby senior szedł spać, a także wstawał każdego dnia o tych samych porach. Senior powinien się tego trzymać również w weekend. Utrzymywanie regularnego harmonogramu może pomóc w ustanowieniu zdrowych nawyków snu. Należy też pamiętać, że zbyt duże dawki kofeiny mogą zakłócać sen i utrudniać zasypianie, a więc warto się zastanowić, czy senior nie wypija zbyt dużej ilości kawy w ciągu dnia. Trzeba też wiedzieć, że kolacja powinna nie powinna zostać zjedzona zbyt późno. Przed snem warto też unikać spożywania tłustych, ciężkich i obfitych potraw, gdyż wtedy organizm angażuje się w jej trawienie, rośnie temperatura ciała i przez to mogą wystąpić kłopoty z zaśnięciem. Opiekunka seniora powinna także upewnić się, że miejsce, w którym śpi jej podopieczny jest odpowiednio przygotowane. Warto w tym celu wywietrzyć pomieszczenie przed snem i dobrze zasłonić okna, aby warunki w pokoju sprzyjały szybkiemu zasypianiu. Senior nie powinien też ucinać sobie długich drzemek w ciągu dnia, gdyż może to zakłócać sen nocny. Jeżeli jednak drzemka w czasie dnia jest dla seniora konieczna, powinna być ona ograniczona wyłącznie do około 20-30 minut. Trzeba mieć również na uwadze to, że jeśli problem bezsenności utrzymuje się pomimo prób samodzielnego radzenia sobie z nim, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być ona objawem innych problemów zdrowotnych, które wymagają specjalistycznego leczenia.

bezsenność seniora

Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik

Podsumowując, bezsenność u seniorów może wynikać z wielu czynników, w tym zmian hormonalnych, chorób, problemów zdrowotnych lub stosowania niektórych leków. Jest to jednak problem, który można skutecznie rozwiązać, wprowadzając zdrowe nawyki snu. Kluczowym czynnikiem jest utrzymanie regularnego harmonogramu snu i stworzenie dla niego odpowiedniego środowiska. Seniorzy powinni unikać kofeiny i alkoholu przed snem oraz ograniczyć spożywanie ciężkich posiłków wieczorem. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie jakości snu, podobnie jak unikanie długich drzemek w ciągu dnia. Warto również skonsultować się z lekarzem, jeśli problem bezsenności utrzymuje się pomimo prób samodzielnego radzenia sobie z nim, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. Pamiętajmy, że dbałość o zdrowy sen seniora może przyczynić się do poprawy jego ogólnego samopoczucia i jakości życia.

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

05.09.2023

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀