Cukrzyca osób starszych

30.01.2023Anna Falska

Cukrzyca dotyka wielu osób starszych, choroba ta powoduje, że organizm nie wytwarza, bądź niewykorzystuje produkowanej przez trzustkę insuliny powodując wahania glukozy we krwi. Statystyki mówią, że ponad 40 procent osób starszych zmaga się z tą podstępną chorobą! 

Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł z którego dowiesz się wielu ważnych informacji odnośnie tej choroby.

Cukrzyca- definicja

Cukrzyca jest chorobą metaboliczna, która polega na niedostatecznym wykorzystywaniu glukozy (cukru) przez organizm. Jest to spowodowane brakiem lub niską ilością insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę i odpowiedzialnego za kontrolę poziomu glukozy we krwi.cukrzycy są poważnymi chorobami, które wymagają leczenia i stałej kontroli.

Występują dwa typy cukrzycy 1 i 2 typu

Typ 1- insulinozależna

Cukrzyca typu 1 jest wynikiem niedoboru insuliny, ten typ cukrzycy występuje najczęściej u dzieci i młodych dorosłych, jednak osoby starsze też mogą na nią zachorować. U osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego, trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co skutkuje wzrostem poziomu glukozy we krwi. 

Typ 2-  insulinoniezależna 

Cukrzyca typu 2 jest wynikiem niewystarczającej ilości lub niewłaściwej reakcji organizmu na insulinę organizm. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym rodzajem tej choroby. Najczęściej chorują na nią seniorzy. Osoby posiadające nadwagę, będące aktywnie fizycznie, wysoki cholesterol oraz nadciśnieniem, są częściej narażone tą chorobę. Zaliczamy ją do chorób przewlekłych, szczególnie na początku jest niezauważalna i jest trudna do zdiagnozowania.  rozwija się niezauważalnie i przez wiele lat może pozostać niewykryta. 

Objawy cukrzycy

Objawami cukrzycy u osób starszych mogą być trudne do zauważenia. Do najczęszczych objawów zaliczamy: : zwiększony apetyt i pragnienie, problemy z oddawaniem moczu, problemy z widzeniem, pogorszenie pamięci, problemy z oddawaniem moczu, zakażenia grzybicze. 

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Specjaliści wyróżnili powikłania cukrzcy ostre i przewlekłe. 

Powikłania ostre to:

Hipoglikemia 

Jest stanem, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt niski. Poziom glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dl, powodując objawy, takie jak senność, osłabienie, wymioty, drżenie, potliwość i ból głowy. Objawy mogą być niebezpieczne, jeśli nie zostaną rozpoznane i leczone, dlatego ważne jest, aby monitorować poziom glukozy we krwi i dostosować dietę i styl życia, aby zapobiec hipoglikemii.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy cukrzyca u osób starszych daje nieoczywiste objawy, tak jest również z objawami powikłań. Opiekun może zauważy, jednak pojedyncze objawy takie jak:problemy z koncentracją, zmiana osobowości, skarżenie się na bóle głowy oraz zaburzenie snu. Objawami są również :  dezorientacja, trudności z mówieniem i samoobsługą, słaby apetyt, agresywne zachowanie, niestabilność i upadki, utara przytomność, uszkodzenie poznawcze, zawał serca lub udar.

Przyczynami hipoglikemii mogą być: niedobory pokarmowe, zbyt duża dawka insuliny,intensywna aktywność fizyczna i spożycie alkoholu, które skutkuje zahamowaniem produkcji glukozy przez wątrobę. 

Jak działać, kiedy wystąpi hipoglikemia? 

Kiedy u osoby straszej wystąpi hipoglikemia, musisz natychmiast poddać osobie starszej szybko działającą glukoz- nie gorący, bezmleczny napój lub tabletki z glukozą, a potem coś zawierającego skrobię np. herbatniki, kanapkę lub jakiś inny posiłek. jak osoba starsza jest nieprzytomna musisz wezwij karetkę pogotowia. 

Hiperglikemia

Jest stanem kiedy występuje podwyższony poziom glukozy we krwi. Ten stan może być związany z cukrzycą. Hiperglikemię można leczyć lekami, zastrzykami z insuliny lub zmianą diety. Kiedy występuje hiperglikemia osoba starsza może odczuwać suchość skóry i  śluzówki,  spadek masy ciała, problem z gojeniem ran, infekcje układu moczowego, śpiączka ketonowa Najczęstszymi przyczynami hiperglikemii jest stres, ostre przeziębienie z gorączką, zatrucie, uraz, niedobór insuliny zbyt mała dawka insuliny, pominięcie dawki insuliny, mała aktywność fizyczna.

Jak działać jak wystąpi hiperglikemia? 

Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić jest wytłumaczenie seniorowi dlaczego nie może jeść niektórych rzeczy, zachęcić go do aktywności fizycznej. Istotne jest również, aby zwracać uwagę czy osoba starsza przyjmuje regularnie insulinę. Ważne jest także aby zminimalizować ryzyko chorób sercowo naczyniowych profilaktyka w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń lipidowych, oraz leczenie powikłań cukrzycy!

Powikłaniami przewlekłe

Do powikłań zaliczamy:

  • uszkodzenie nerek,

  • uszkodzenie wzroku (zaćma),

  • zaburzenia czucia w dłoniach i stopach, 

  • stopa cukrzycowa,

  • zaburzenia pracy serca, a nawet zawał, 

  • udar mózgu.

 

Na co musisz zwrócić uwagę jako opiekunka osoby chorej na cukrzycę ?

Jako opiekunka osoby starszej musisz zwrócić uwagę, aby dieta była przystosowana do seniora zmagającego się z cukrzycą. Kolejną rzeczą jest regularne badanie poziomu glukozy we krwi, oraz pilnowanie czy senior zażył leki. Istotne jest również, aby zachęcić seniora do aktywności fizycznej, która reguluje poziom glukozy. Zwracanie uwagi na wagę seniora. Ostatnią rzeczą na którą musisz zwracać uwagę to zachowanie seniora 

Cukrzyca u osób starszych jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u osób młodych, co skutkuje problemami z diagnoza. Jako opiekunka musisz zadbać o właściwą pielęgnację i opiekę nad osoba starsza. 

cukrzyca

Anna Falska

Manager Działu Obsługi Klienta

30.01.2023

CERTYFIKATY
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
CZŁONKOSTWA
SAZ
SAO
Ogólnopolska Karta Seniora


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀