DOSTĘPNE NA RYNKU - rozwjające gry dla seniora!

19.12.2022Anna Mikulska

Zagwarantowanie seniorowi różnych aktywności w ciągu dnia, sprzyja utrzymywaniu jego dobrego zdrowia. Wraz z wiekiem maleją zdolności poznawcze.  Naukowcy przeprowadzili wiele badań, które potwierdziły pozytywny wpływ gier umysłowych, w utrzymaniu, a nawet wzmocnieniu pamięci, rozumienia i przetwarzaniu informacji. Udowodniono także, że gry logiczne zmniejszają możliwość wystąpienia demencji.

Dlaczego gry logiczne lub/i pamięciowe działają korzystnie dla seniora?

  • Gry wywołują wiele pozytywnych uczuć u osoby starszej m.in. uczucie spełnienia.

  • W trakcie grania tworzą się nowe połączenia mózgowe. Dodatkowo gry poprawiają pamięć oraz myślenie.

  • Utrzymywanie relacji społecznych- możesz wraz z innymi opiekunkami zorganizować osobie starszej spotkanie w większej grupie osób w jego wieku. Dzięki temu senior oprócz stymulacji swojego mózgu, zyska możliwość interakcji z innymi ludźmi. 

  • Gry umożliwiają seniorowi przeniesienie się do innego świata i odciągają go od negatywnych myśli.

  • Osoba starsza może grać w gry np ze swoimi wnukami bądź dziećmi więc może być to zajęcie międzypokoleniowe.

Pragniemy teraz przedstawić Ci najlepsze gry, w jakie możesz zagrać z seniorem. 

Warcaby 

Prosta gra planszowa dla ludzi w każdym wieku. Jej trudność polega na tym, że aby wygrać trzeba myśleć logicznie i mieć dobrą koordynację ręka- oko. Warcaby dostępne są w wariantach różnej wielkości, dzięki czemu możesz dostosować wielkość planszy i pionków do osoby starszej.

Szachy

 Szachy to gra strategiczna, będąca dobrą opcją dla osób starszych ponieważ motywuje do rozwiązywania problemów i rozumowania. Jeśli będziesz uczyć osobę starszą gry w szachy bądź cierpliwa. Na początku ta gra wydaje się bardzo skomplikowana. Poprawia ona jednak koncentracje seniora i zwiększy pracę mózgu. Osoba starsza może grać w szachy w pojedynkę, z drugą osobą a także online z ludźmi z całego świata. 

Krzyżówki

Krzyżówki znajdują się w codziennej prasie czy książkach. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie, który ma prasę. Krzyżówki są idealnym zajęciem dla osoby starszej. Można je także rozwiązywać w ramach zabawy grupowej. 

Scrabble 

Ta gra należy do klasyki gier planszowych dla ludzi w KAŻDYM wieku. Scrabble są idealnym pomysłem na ćwiczenie pamięci, ale także na rozbudowanie czy przypomnienie sobie słownictwa. Scrabble to może być także dobra rozrywka dla Ciebie jako opiekunki ponieważ w trakcie gry z seniorem również będziesz rozbudowywała swoje słownictwo! 

Puzzle

 W tracie układania puzzli zaangażowane są obie półkule mózgu, gdyż łamigłówki wymagają zarówno kreatywności jak i logiki. Układanie puzzli poprawia pamięć krótkotrwałą, a także rozpoznawanie wizualne. Pomaga również skoncentrować się i zrelaksować. Możesz wybrać wielkość puzzli dostosowaną do możliwości podopiecznego. Dodatkowo puzzle można spersonalizować, dzięki czemu senior może układać puzzle związane np z ukochanymi sobie ludźmi. Personalizacja zalecana jest przede wszystkim dla osób z demencją. 

Sudoku 

Ta gra skierowana jest do seniorów, którzy uwielbiają wyzwania logiczne i łamigłówki umysłowe. Idealna jest także dla tych podopiecznych, którzy chcą zachować świeżość swojego umysłu. Ukończenie sudoku daje ogrom spełnienia. Sudoku występuje w trzech wariantach: tradycyjnej papierowej, online a także jako plansza z propozycjami rozłożenia. 

Bingo

Bingo to gra towarzyska oferowana przez wiele klubów seniora. Gra w bingo zachęca do interakcji społecznych i wyzwań pamięciowych. Dlaczego warto w nią grać? Ponieważ angażuje słuch, wzrok i pamięć, a także dotyk - podczas zaznaczania liczb na karcie. 

Gry online

Możliwości są dziesiątki - od gier pamięciowych, po logiczne, zręcznościowe czy słowne. Możesz wybrać grę zgodną z zainteresowaniami osoby starszej.  W wersji online znajdziesz sudoku, szachy, kolorowanki, jenge czy quizy z geografii całego świata. 

 

Gry karciane

Tego typu rozrywka występuje w wersji tradycyjnej i online. W gry karciane można grać w pojedynkę, a także i w większą liczbę osób. Granie w gry karciane pomaga zachować bystrość umysłu. Przykładami gier karcianych są: pasjans, remik, brydż, wojna, makao czy uno.

Ciekawostki, Quizy 

Zabawa w quiz typu państwa-miasta, flagi, jaki to film/serial to świetnym stymulator umysłu, a także i wspomnień. Poprzez quizy możesz starać się zachęcić seniora do podzielenia się swoimi przeżyciami.

PicLink

PicLink jest rozwiązaniem dla seniorów, dla których inne gry są zbyt skomplikowane, bądź frustrujące. Gra zawiera 36 kafelków ze zdjęciami, które można pogrupować według tematów, kolorów czy innych czynników. Dla niektórych seniorow propozycja tej gry może być obrazą ponieważ jest za łatwa, jednak dla tych co sobie nie radzą będzie idealnym rozwiązaniem. PicLink może być wspaniałą propozycją dla seniorów z demencją ponieważ poprawia funkcje poznawcze.

Rozmawialnik

Celem gry jest zachęcenie ludzi do głębszych rozmów. W tej grze nie ma wygranej osoby. Jeśli czujesz, że relacja na linii opiekun-podopieczny jest słaba - to ta gra pogłębi waszą relacje. Posiadanie głębokich relacji międzyludzkich jest potrzebne do zachowania dobrego zdrowia psychicznego.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zachęcenie osób starszych do gier może okazać się bardzo trudne. Wynika to z faktu, że wielu seniorów może wstydzić się na przykład swoich problemów ze słuchem. Postaraj się wtedy zapewnić, że będziesz powtarzać jeśli czegoś nie usłyszy. 

Niekiedy to nie problemy natury fizycznej są problemem tylko fakt, że osoba starsza nie jest przekonana do grania gry. Wtedy postaraj się ją zapewnić, że gra będzie zabawna i bardzo interesująca. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważne jest stymulowanie mózgu osoby starszej. Skuteczność grania jest, jak już wcześniej wspomnieliśmy, udowodniona naukowo. Gry pomogą seniorowi przeżyć lepiej jesień swojego życia. 

Mamy nadzieje, że wdrożysz gry do życia swojego podopiecznego. 

szachy

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

19.12.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀