Jak opiekunka może szlifować swój niemiecki?

22.06.2024Beata Pozimski

Praca jako opiekunka osób starszych, szczególnie w Niemczech, wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności opiekuńczych, ale także znajomości języka niemieckiego. Agencje zatrudnienia posiadają oferty zarówno dla osób z podstawową znajomością języka, jednakże wyższe umiejętności językowe nie tylko przekładają się na większą pewność siebie w pracy, ale i na możliwość przebierania w ofertach i uzyskanie większej stawki. Jakie są zatem najlepsze sposoby na szlifowanie swojej znajomości języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych?

Oto kilka kroków i wskazówek, które pomogą Ci efektywnie nauczyć się języka i przygotować się do pracy w niemieckojęzycznym środowisku.

1. Od czego zacząć naukę?

Pierwszym krokiem jest opanowanie podstaw języka niemieckiego. Zrozumienie i posługiwanie się podstawowymi zwrotami i wyrażeniami jest niezbędne do komunikacji z podopiecznymi oraz ich rodzinami. Warto zacząć od nauki takich tematów jak:

 • Codzienne rozmowy: przywitania, pożegnania, pytania o samopoczucie.

 • Podstawowe zwroty grzecznościowe: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”.

 • Rozmowy o zdrowiu i samopoczuciu: „Jak się czujesz?”, „Czy coś cię boli?”.

2. Specjalistyczne Słownictwo Medyczne

Jako opiekunka seniorów, będziesz często korzystać ze specjalistycznego słownictwa medycznego. Nauka terminów związanych z opieką zdrowotną, nazwami chorób, leków oraz procedur medycznych jest więc niezwykle ważna. Przykładowe terminy, które warto znać, to:

 • Blutdruck – ciśnienie krwi

 • Medikament – lek

 • Pflegeplan – plan opieki

 • Physiotherapie – fizjoterapia

3. Kursy Językowe

Zainwestowanie w kurs językowy może być bardzo pomocne. Wybierz kursy dostosowane do Twojego poziomu zaawansowania, oferujące zarówno zajęcia stacjonarne, jak i online. Warto rozważyć kursy specjalistyczne, skierowane do osób pracujących w opiece nad seniorami. Oto kilka przykładów:

4. Praktyka Konwersacji

Nauka języka to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Staraj się jak najwięcej rozmawiać po niemiecku. Możesz to robić poprzez:

 • Rozmowy z native speakerami: znajdź osoby mówiące po niemiecku i rozmawiaj z nimi regularnie.

 • Grupy konwersacyjne: dołącz do grup językowych, które organizują spotkania konwersacyjne.

 • Aplikacje mobilne: używaj aplikacji takich jak HelloTalk czy Duolingo, aby znaleźć partnerów do nauki języka.

5. Konsumpcja Niemieckojęzycznych Mediów

Oglądanie filmów, seriali, słuchanie muzyki oraz czytanie książek i artykułów w języku niemieckim może znacząco przyspieszyć proces nauki. Regularne słuchanie i czytanie po niemiecku pomoże Ci oswoić się z językiem oraz zrozumieć kontekst kulturowy. Oto kilka propozycji:

 • Filmy i seriale: wybieraj produkcje niemieckojęzyczne z napisami.

 • Podkasty i audiobooki: słuchaj treści związanych z opieką zdrowotną i codziennym życiem.

 • Gazety i czasopisma: czytaj niemieckie publikacje, takie jak „Der Spiegel” czy „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jak opiekunka może szlifować swój niemiecki?

Podsumowując, stałe polepszanie swojej znajomości języka niemieckiego jest kluczowym elementem sukcesu dla każdej opiekunki osób starszych pracującej w Niemczech. Nie tylko umożliwia to efektywną komunikację z podopiecznymi i ich rodzinami, ale także otwiera drzwi do szerokiego spektrum możliwości zawodowych. Korzystając z proponowanych strategii, takich jak kursy językowe, praktyka konwersacyjna i konsumpcja niemieckojęzycznych mediów, możesz szybko i skutecznie rozwijać swoje umiejętności. Inwestycja w naukę języka niemieckiego nie tylko zwiększa Twoje szanse na znalezienie pracy, ale również pozwala na rozwój osobisty i adaptację w nowym środowisku zawodowym.

Beata Pozimski

Prezes Zarządu

22.06.2024

CERTYFIKATY
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
CZŁONKOSTWA
SAZ
SAO
Ogólnopolska Karta Seniora


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀