Jak zadbać o serce seniora w okresie jesiennym?

04.10.2023Anna Mikulska

Jesień to czas, który wymaga szczególnej troski o zdrowie, zwłaszcza u osób starszych. Są one w tym okresie bardziej narażone na zawał serca, gdyż panujący chłód, wahania ciśnienia i temperatury powodują większe obciążenie tego organu. Co warto zatem robić i czego unikać, by zadbać o kondycję serca seniora o tej porze roku?

Dlaczego jesienią warto zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia serca?

Nie da się ukryć, że pogoda może mieć znaczący wpływ na zdrowie serca, zwłaszcza u osób starszych. Kiedy na zewnątrz zaczynają panować niskie temperatury, naczynia krwionośne zaczynają się kurczyć, rytm serca przyspiesza, a ryzyko nadciśnienia i zawałów serca zwiększa się, w szczególności u osób mających problemy sercowo-naczyniowe. Z tego względu ważne jest to, aby osoby starsze, zwłaszcza te z istniejącymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi, były świadome wpływu pogody na ich zdrowie i dostosowywały swoje życiowe nawyki do warunków atmosferycznych.

Znaczenie aktywności fizycznej

W okresie jesiennym aktywność fizyczna wielu osób znacznie spada, gdyż niskie temperatury i brak słońca sprawiają, że stajemy się bardziej senni i nie mamy ochoty na ruch. Warto jednak pamiętać, że regularna aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla dobrej kondycji serca seniora. Opiekunki osób starszych powinny zatem zachęcać swoich podopiecznych do spacerów na świeżym powietrzu, który doskonale dotleni organizm seniora. Należy jednak pamiętać, że należy ubrać się odpowiednio do pogody, by zminimalizować ryzyko przeziębienia. Warto również pilnować, żeby w ten sposób przygotowany do wyjścia senior nie przebywał zbyt długo w pomieszczeniu, by zbytnio się nie przegrzał. Możemy w ten sposób uniknąć szoku termicznego, gdy wyjdzie on na zewnątrz i zmniejszymy ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych spowodowanych sporą różnicą temperatur.

Odpowiednia ilość snu

Sen jest niezwykle istotny dla utrzymania serca osoby starszej w dobrej kondycji. Kiedy nie śpi on wystarczająco dużą ilość czasu, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia znacznie wzrasta. Co więcej, naukowcy twierdzą, że zbyt krótki sen zakłóca procesy biologiczne, a także niekorzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Należy także wiedzieć, że sen pomaga w utrzymaniu zdrowego rytmu serca. Niewłaściwa ilość snu może wpływać na nieregularność rytmu serca, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób z chorobami serca. W związku z tym, dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu są kluczowe dla utrzymania zdrowego serca. Co więcej, seniorzy cierpiący m.in. na bezdech senny powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż ten stan także może prowadzić do arytmii, jak i przyczynić się do wystąpienia innych chorób serca.

Unikanie stresu

Stres również należy do czynników, które w negatywny sposób oddziałują na serce. Może on prowadzić m.in. do wzrostu ciśnienia krwi, zakłóceń rytmu serca, jak i ogólnego obciążenia organizmu. Opiekunka osób starszych powinna więc znaleźć sposób na złagodzenie stresu u jej podopiecznego. Do skutecznych metod radzenia sobie ze stresem należą strategie relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe, które pomagają w jego redukcji. Warto wiedzieć, że kiedy są one praktykowane regularnie, mogą przynieść długotrwałe korzyści dla serca i psychiki seniora. Co więcej, w złagodzeniu stresu może pomóc również angażowanie osoby starszej w różnorakie aktywności, które sprawiają jej przyjemność. Może być to czytanie, malowanie, czytanie gazet czy też oglądanie programów telewizyjnych.

Badania profilaktyczne

Jeżeli chcemy zadbać o zdrowe serce seniora, warto przypominać mu o wykonywaniu badań profilaktycznych, takich jak pomiar ciśnienia tętniczego. Regularne pomiary pozwalają na szybkie dostrzeżenie nieprawidłowości w rytmie serca. Należy je wykonywać codziennie, najlepiej o stałej porze. Co więcej, warto wykonać także EKG, echo serca, a także zmierzyć poziom cholesterolu we krwi. Badania te pozwolą nam kontrolować stan zdrowia serca osoby starszej.

senior trzymający się za serce

Obraz autorstwa Freepik

Dieta na zdrowe serce

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego serca seniora. Właściwy sposób odżywiania pomoże nam uchronić seniora przed licznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Lekarze zalecają, by dieta osoby starszej była bogata w warzywa i owoce, które są pełne błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy wspierających zdrowe serce. Co więcej, należy także postawić chude mięso, takie jak kurczak czy indyk, jak również i unikać nadmiernego spożycia czerwonego mięsa, którego jedzenie może zwiększać ryzyko chorób serca. Nie należy także zapominać o spożywaniu roślin strączkowych, takich jak groch czy fasola. Senior powinien również jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, które zawierają błonnik korzystnie wpływający na poziom cholesterolu we krwi. Ważne jest także dostarczanie organizmowi kwasów omega-3, które możemy znaleźć przede wszystkim w rybach, takich jak łosoś czy makrela, ale także w orzechach włoskich i nasionach lnianych, które mają właściwości przeciwzapalne i korzystnie wpływają na zdrowie serca.

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

04.10.2023

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀