Jak zostać opiekunką osób starszych?

22.06.2024Anna Falska

Opieka nad osobami starszymi to praca wymagająca, ale i dająca ogrom satysfakcji. Zarówno w naszym kraju, jak i Niemczech stale wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki seniorów. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać opiekunką osób starszych, ten tekst powstał właśnie z myślą o Tobie. Pragniemy przedstawić niezbędne kroki, jakie należy podjąć, aby rozpocząć pracę w tej branży, oraz podzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami dla początkujących opiekunek.

Kto może zostać opiekunką seniorów?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że opiekunką osób starszych może zostać niemal każdy, kto posiada odpowiednie cechy charakteru i jest gotowy do pracy z ludźmi w podeszłym wieku. Kluczowe cechy, które powinna posiadać osoba chcąca zostać opiekunką to:

 • Empatia i cierpliwość – umiejętność zrozumienia potrzeb seniorów i spokojne podejście do pracy.

 • Komunikatywność – łatwość w nawiązywaniu kontaktów i umiejętność efektywnego komunikowania się.

 • Odpowiedzialność i sumienność – dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Jakich kwalifikacji potrzebuje osoba ubiegająca się o pracę w roli opiekunki w Polsce lub w Niemczech?

Nie da się ukryć, że posiadanie odpowiednich kwalifikacji przez kandydatkę na opiekunkę, może znacząco zwiększyć jej szansę na zatrudnienie. Oto kilka elementów, na które najbardziej zwracają uwagę agencje zatrudnienia:

 • Doświadczenie

Doświadczenie w opiece jest kluczowe, a długi staż pracy znacząco ułatwia i przyspiesza proces znalezienia odpowiedniego zlecenia. Wielu pracodawców ceni sobie kandydatów, którzy mieli już styczność z tą pracą. Czy oznacza to jednak, że osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały w opiece nie mają szans na zdobycie pracy? Odpowiedź brzmi NIE. Zatrudniona może być również osoba, która posiada doświadczenie w opiece nad swoim bliskim. Oznacza to, że jeśli sprawowałaś kiedykolwiek opiekę nad swoją mamą, tatą, babcią lub innym członkiem rodziny, także masz szansę na zdobycie swojej pierwszej pracy w opiece.

 • Kursy i szkolenia

Posiadanie certyfikatów potwierdzających ukończenie specjalistycznych kursów może być dodatkowym atutem, który znacznie zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Ukończenie kursu opieki nad osobami starszymi jest pierwszym krokiem do zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności. W Polsce i Niemczech dostępne są różnego rodzaju programy szkoleniowe, które obejmują różnorodne tematy związane z opieką nad seniorami. Możesz także skorzystać z bogatej oferty kursów online. W MEDIRA stworzyliśmy pięć rodzajów kursów w postaci materiałów wideo, które poruszają kluczowe kwestie, z którymi powinna zaznajomić się każda opiekunka. Po odbyciu kursu otrzymuje się certyfikat, który można okazać przyszłemu pracodawcy. W naszej ofercie znajduje się m.in.:

 • kurs opieki nad osobami z nowotworami

 • kurs opieki nad osobami z demencją

 • kurs opieki nad osobami leżącymi i paliatywnie chorymi

 • kurs opieki nad osobami z chorobą Alzheimera

 • kurs pierwszej pomocy

Kliknij TUTAJ, by dowiedz się więcej o kursach i poznać opinie naszych kursantów.

 • Znajomość języka niemieckiego

Znajomość języka niemieckiego to także niezwykle ważny element, który interesuje rekruterów zatrudniających opiekunki pracujące na terenie Niemiec. Jako osoba chcąca podjąć zatrudnienie jako opiekunka w tym kraju, powinnaś mieć na uwadze, że inwestowanie czasu i wysiłku w naukę języka nie tylko zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie, ale także umożliwia lepszą komunikację z podopiecznymi i ich rodzinami, co jest fundamentem efektywnej opieki. Pamiętaj, że nauka języka to proces ciągły, dlatego warto regularnie ćwiczyć i poszerzać swoje umiejętności. Co więcej, wyższy poziom znajomości języka daje Ci możliwość negocjacji Twojej stawki i przekłada się na wyższe zarobki.

jak zostać opiekunka osób starszych?

Jak przebiega proces rekrutacji w MEDIRA?

W MEDIRA robimy wszystko, aby proces rekrutacji opiekunek osób starszych był maksymalnie przejrzysty i wygodny. Niezależnie od tego, czy aplikujesz na stanowisko w Niemczech, czy w Polsce, staramy się, aby proces zatrudnienia był jak najbardziej przyjazny. Naszym priorytetem jest zapewnienie idealnych warunków, aby proces rekrutacji przebiegał w miłej i komfortowej atmosferze. Nasi koordynatorzy ciągle doskonalą swoje umiejętności, aby jeszcze lepiej wspierać wszystkich kandydatów.

W MEDIRA stawiamy na ludzi. To oni są dla nas najważniejsi. Przystępując do rekrutacji na stanowisko opiekunki osób starszych, możesz być pewna, że trafiasz do organizacji, która będzie Cię wspierać na każdym etapie współpracy.

Oto nasze etapy rekrutacji:

 • Rozmowa rekrutacyjna

Pierwszym krokiem w naszym procesie rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, która może odbyć się telefonicznie lub poprzez wideokonferencję. W trakcie tego spotkania z naszym koordynatorem dowiesz się, na jakich zasadach możemy nawiązać współpracę oraz zapoznasz się z aktualnymi ofertami. Koordynator pomoże Ci ocenić Twoje kwalifikacje i preferencje, aby wspólnie wybrać najbardziej odpowiednie zlecenie dla Ciebie. Podczas tej rozmowy również przygotujecie Twoje CV, które później zostanie przekazane niemieckiemu klientowi.

Nie martw się o przebieg rozmowy – nasi koordynatorzy są tu, aby Cię wspierać i zapewnić, że spotkanie odbędzie się w przyjaznej i komfortowej atmosferze.

 • Test językowy

Test językowy to krótka rozmowa po niemiecku, która jest prowadzona przez naszego niemieckojęzycznego koordynatora. Podejdź do tego zadania spokojnie i bez stresu. Koordynator, z którym będziesz rozmawiać, mówi również po polsku i jest świadomy Twojego deklarowanego poziomu znajomości języka. Mów śmiało i bez obaw – drobne błędy gramatyczne nie mają tutaj większego znaczenia.

 • Wysłanie profilu

Następnie Twoja kandydatura zostanie wysłana do klienta. Odpowiedź od niego zwykle nie trwa dłużej niż 2 dni. Natychmiast po otrzymaniu decyzji, Twój koordynator skontaktuje się z Tobą, aby omówić kolejne kroki.

 • Podpisanie umowy

Po otrzymaniu akceptacji możemy przystąpić do podpisania umowy. Pamiętaj, że umowa jest kluczowym dokumentem, który potwierdza Twoje legalne przebywanie na terenie Niemiec oraz zatrudnienie w solidnej i odpowiedzialnej firmie. Zwykle podpisujemy ją w formie online.

 • Transport

Ostatni krok to zorganizowanie dla Ciebie transportu na miejsce zlecenia. Twój koordynator powiadomi Cię o szczegółach sposobu, w jaki będziesz mogła dotrzeć do swojego podopiecznego. Wszelkie informacje zostaną Ci także dostarczone w postaci SMS.

Jeśli poszukujesz zatrudnienia w roli opiekunki - skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci nasze aktualne oferty i odpowiemy na wszelkie pytania.

Zadzwoń: +48 32 733 25 42 lub wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.

Anna Falska

Manager Działu Obsługi Klienta

22.06.2024

CERTYFIKATY
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
CZŁONKOSTWA
SAZ
SAO
Ogólnopolska Karta Seniora


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀