Kawa czy herbata - CO JEST ZDROWSZE DLA SENIORA?

21.06.2022Anna Mikulska

Czy senior może pić kawę i herbatę? Co będzie dla niego zdrowsze i jaka jest zalecana dzienna dawka? Sprawdzamy zdrowotne właściwości kawy i herbaty, podpowiadamy, który napój może się znaleźć w diecie osób starszych? Czy kawa jest zdrowa dla seniora?

Wiele zależy od tego, jaką kawę wybierzemy, w końcu na rynku można znaleźć jej różne gatunki. Im więcej wiemy o danej kawie (w tym o jej dokładnym pochodzeniu), tym większa szansa, że będzie ona smaczna i bezpieczna dla naszego organizmu. Zweryfikowane kawy będą więc najbezpieczniejszą i najzdrowszą opcją dla seniora-kawosza.

A jakie są zdrowotne właściwości kawy? Pita w odpowiednich ilościach pobudza, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Ponadto liczne badania wskazują, że picie dobrej gatunkowo kawy, może obniżać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, Parkinsona oraz ryzyko wystąpienia demencji. Ponadto kawa wspomaga metabolizm, zmniejsza ryzyko cukrzycy czy rozwoju nowotworów. Do jej cennych właściwości należy zaliczyć także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, kawa minimalizuje ryzyko wystąpienia m.in. ataku serca.

Choć kofeina kojarzy nam się głównie z kawą, znajdziemy ją również w herbacie, ale będzie tam nieco inaczej odczuwalna. Dlatego do właściwości herbaty również zalicza się wpływ na poprawę krążenia czy koncentracji. Ponadto zdrowotne właściwości herbaty zależą od tego, na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Za najbardziej wartościową uznaje się herbatę zieloną, która (odpowiednio przygotowana) zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Regularne spożywanie zielonej herbaty pomaga w stanach depresyjnych, chorobach dziąseł, a także zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów. Ponadto podobnie jak kawa poprawia pamięć i może chronić przed zapadnięciem na demencję starczą, ma też dobroczynny wpływ na metabolizm wątroby.

Seniorom polecana jest również herbata czerwona, która znacząco obniża cholesterol i reguluje przemianę materii. Podobno spowalnia ona również procesy starzenia.

Zatem co będzie zdrowsze dla seniora? Co powinny pić osoby w starszym wieku? Warto wiedzieć, że zarówno kawa jak i herbata mogą mieć pozytywny i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele zależy od spożywanej dawki. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość kawy, jaką senior może wypić w ciągu dnia to dwie filiżanki. Przy takiej ilości dobra kawa na pewno nie zaszkodzi, a nawet może korzystnie wpłynąć na organizm seniora. Warto jednak, dla prawidłowego nawodnienia, popijać kawę szklanką wody. Herbaty można pić nieco więcej, najlepiej do posiłków, nie zaleca się picia herbaty na pusty żołądek – może to powodować zgagę.

NAPOJE

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

21.06.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀