Kiedy warto zatrudnić opiekunkę dla bliskiego?

14.05.2024Anna Falska

Podjęcie decyzji o konieczności zapewnienia swojemu rodzicowi lub innej bliskiej osobie wsparcia opiekunki osób starszych bywa problematyczne i trudne pod względem emocjonalnym. Wielu z nas jest bardzo przywiązanych do swoich najbliższych i chciałoby samodzielnie zapewnić im opiekę. Niestety czasem okoliczności życiowe sprawiają, że jest to po prostu niemożliwe lub niewskazane. W takich sytuacjach zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki seniorów może być rozwiązaniem, które pozytywnie wpłynie na życie nie tylko podopiecznego, ale także i jego najbliższych.

Kiedy warto zdecydować się na opiekę domową, którą świadczy doświadczona opiekunka seniorów?

1. Pogarszający się stan zdrowia bliskiej osoby

Kiedy stan zdrowia osoby starszej zaczyna się pogarszać i wymaga coraz większej ilości czasu na opiekę, a rodzina zaczyna mieć problemy z jej zapewnieniem ze względu na obowiązki zawodowe lub brak wystarczającej wiedzy medycznej, zatrudnienie opiekunki jest rozwiązaniem, które zapewni profesjonalną i kompleksową opiekę. Dzięki temu można mieć pewność, że bliska nam osoba jest bezpieczna, gdyż opiekuje się nią wykwalifikowana opiekunka, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi. Opiekunka stale monitoruje stan zdrowia swojego podopiecznego i informuje rodzinę o ewentualnych zmianach w samopoczuciu lub stanie zdrowia seniora.

2. Brak czasu i możliwości opieki

W dzisiejszym zabieganym świecie wielu z nas poświęca dużo czasu pracy lub innym obowiązkom, co może uniemożliwiać pełnienie roli opiekuna dla bliskiej osoby. Zatrudnienie opiekunki pozwala zachować równowagę między życiem zawodowym a osobistym oraz zapewnia wsparcie niezbędne do zapewnienia opieki osobie starszej. Opieka domowa daje rodzinie osoby starszej komfort psychiczny i pozwala odczuć ulgę, gdyż opiekowanie się seniorem nierzadko wiąże się ze stałym poczuciem niepokoju i odczuwaniem stresu związanych ze stanem zdrowia osoby najbliższej.

3. Chęć zapewnienia wysokiej jakości opieki

Profesjonalne opiekunki posiadają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie, co pozwala im zapewnić wysoką jakość opieki. Dzięki temu można mieć pewność, że bliska osoba jest w dobrych rękach, nawet wtedy, gdy rodzina nie jest w stanie zapewnić seniorowi osobistej opieki przez cały czas. Co więcej, ich doświadczenie w pracy z osobami zmagającymi się z różnorakimi schorzeniami, takimi jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy też demencja przekłada się na posiadanie przez opiekunki specjalistycznej wiedzy. Opiekunki doskonale wiedzą jak postępować i opiekować się osobą starszą, u której zdiagnozowano konkretną chorobę i chętnie dzielą się tymi umiejętnościami z rodziną swojego podopiecznego.

4. Chęć zapobiegnięcia odczuwania poczucia samotności przez seniora

Osoby starsze często borykają się z uczuciem samotności, zwłaszcza jeśli ich bliscy są zajęci lub mieszkają daleko. Opiekunka może stanowić ważne źródło towarzystwa i rozmów, co pomaga zmniejszyć poczucie izolacji i poprawia jakość życia seniora. Co więcej, może ona angażować seniora w różnorodne aktywności, takie jak spacery, wycieczki, czy udział w lokalnych wydarzeniach. Dzięki temu senior ma okazję na interakcję z innymi ludźmi. Ponadto, regularne rozmowy i interakcje z opiekunką mogą pobudzać aktywność intelektualną seniora, pomagając mu zachować jasność umysłu i dobrą pamięć. Dyskusje na różnorodne tematy, rozwiązywanie krzyżówek czy czytanie książek to tylko kilka sposobów, które opiekunka może wykorzystać do stymulacji umysłu seniora.

5. Chęć zapewnienia wsparcia w pełni dostosowanego do potrzeb najbliższej osoby

Opieka domowa jest usługą opiekuńczą, która może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji seniora oraz jego rodziny. Opiekunka może wprowadzić się na określony czas do domu osoby starszej lub odwiedzać go w określonych godzinach, co daje elastyczność i możliwość dostosowania opieki do zmieniających się warunków życiowych. Ponadto, poświęca ona swoją uwagę tylko jednemu podopiecznemu, co sprawia, że może w pełni dostosować się do jego rytmu dnia i preferencji.

Opiekunka seniorów z seniorką układającą puzzle

Podjęcie decyzji o zatrudnieniu opiekunki dla bliskiej osoby może być trudne, ale zwykle jest to niezbędne, aby zapewnić najbliższemu właściwą opiekę i wsparcie. Profesjonalna opieka domowa może przynieść wiele korzyści, takich jak komfort psychiczny dla rodziny, zapewnienie osobie starszej wysokiej jakości opieki medycznej i codziennej pomocy oraz wsparcia emocjonalnego i towarzystwa, które są niezwykle ważne dla zdrowia i dobrostanu seniora. Warto rozważyć tę opcję, aby zapewnić bliskiej osobie opiekę, która najlepiej odpowiada jej potrzebom i sytuacji życiowej całej rodziny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usługi opieki domowej, kliknij tutaj lub skontaktuj się z nami telefonicznie (+48 602 287 747). Z chęcią opowiemy na wszelkie pytania!

Anna Falska

Manager Działu Obsługi Klienta

14.05.2024

CERTYFIKATY
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
CZŁONKOSTWA
SAZ
SAO


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀