Senior na dworze - opieka nad seniorem w plenerze

02.05.2022Anna Mikulska

Nastał maj!

Z oknami kwitną drzewa a temperatury coraz mocniej sprzyjają spędzaniu czasu na dworze.

Pobyt na świeżym powietrzu to idealny sposób na dostarczenie witaminy D naszym podopiecznym.

Wiele chorób wieku starczego można złagodzić lub opóźnić występowanie ich poważnych objawów dzięki regularnej aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu to oczywiście nie tylko zapobieganie chorobom, ale także wspaniała okazja do kontaktów towarzyskich i ogólnej poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Typowa aktywność fizyczna seniorów to wszelkie łagodne sporty na świeżym powietrzu, wybrane pozycje jogi, szczególnie te zawierające ćwiczenia oddechowe. Dla seniorow samo wyjście na spacer czy wycieczka rowerowa to już świetny początek żeby zadbać o swoje stawy, kości, mięśnie i ogólne dotlenienie. Najpopularniejsze aktywności dla seniorów to:

 • nordic walking

   

  – marsz z kijami. Kije do nordic walkingu można zakupić w sklepach sportowych lub hipermarketach za kilkanaście złotych. Ten sport, oprócz angażowania mięśni dolnych partii ciała jak przy zwykłym spacerze, angażuje również górne partie ciała. Obecność kijów poprawia równowagę i pozwala wypracować sobie regularne tempo marszu. Nordic walking stwarza również możliwości do integracji towarzyskiej. Sanatoria czy turnusy wczasowe organizują grupowe wyjścia na spacery nordic walking, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród seniorów.

 • jazda na rowerze

   

  – to świetny sposób aby zadbać o sylwetkę, a przy okazji odwiedzić nowe miejsca. Aktualnie jest dostępnych wiele atrakcyjnych tras widokowych wokół dużych miast czy wzdłuż parków krajobrazowych, które pozwolą na czerpanie przyjemności z wysiłku fizycznego bez nadmiernego przeciążania organizmu. Pamiętajmy przy wyruszaniu na wyprawę rowerową o odpowiednim zaopatrzeniu w wodę, odzież przeciwdeszczową i kask ochronny.

 • pływanie

   

  – to kolejny sport dla seniorów i nie tylko. Polecany szczególnie dla osób z chorobami stawów i otyłością. Aktywność w wodzie nie obciąża stawów, natomiast dzięki dodatkowemu oporowi wody aktywuje więcej grup mięśni. Oprócz pływania polecamy też aqua aerobic. Jest to aktywność fizyczna dla seniorów i nie tylko. Prowadzona pod okiem doświadczonego instruktora może dostarczyć odpowiedniej dawki ruchu ale również zabawy i integracji w grupie.

 • joga i tai chi

   

  – może być świetną okazją do gimnastyki na świeżym powietrzu. Ćwiczenia można praktykować w parku, wystarczy rozłożyć koc lub karimatę. Niektóre pozycje jogi mogą wydawać się zbyt trudne, dlatego warto rozpocząć swoją przygodę od lekkich pozycji angażujących głęboki oddech i pozwalających rozciągnąć mięśnie.

 • siłownia na świeżym powietrzu

   

  – miejsca wyznaczone przez miasto w pobliżu osiedli mieszkalnych i parków, które dają doskonałą możliwość do ćwiczeń z niewielkim obciążeniem. Stopień trudności w siłowniach na świeżym powietrzu jest dostosowany do seniorów, więc nie trzeba się martwić o kontuzje. Kilka rodzajów maszyn pozwala wzmocnić mięśnie, zadbać o rozciągnięcie, zwiększenie mobilności i relaks. Warto poszukać takiej siłowni w swojej okolicy.

Niewątpliwie aktywność na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich: dotlenienie organizmu, poprawa krążenia, poprawa wydolności i kondycji, rozciągnięcie i większa mobilność stawów. Warto również wspomnieć o zbawiennym wpływie endorfin, które przyczyniają się do lepszego samopoczucia.

Dla mniej sprawnych seniorów dobrym pomysłem są też zwykłe spacery po okolicy, jednak wiele osób starszych najbardziej komfortowo będzie czuć się we własnym, przydomowym ogródku. Niezależnie jednak od tego, czy opiekun spędza czas z seniorem na werandzie, czy też w miejskim parku, powinien mieć na uwadze kilka kwestii – nie zawsze oczywistych z punktu widzenia osoby młodszej.

Po pierwsze – opiekunka seniora musi zawsze brać pod uwagę aktualną pogodę. A jeśli wychodzi z seniorem na spacer poza ogród – także prognozę na najbliższe godziny. Warto pamiętać, że starsze osoby zupełnie inaczej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Na przykład to, co dla młodych ludzi jest przyjemnym ciepłem, dla seniora może być upałem nie do zniesienia. Z tego względu, zwłaszcza w letnie dni, konieczne jest dobre zabezpieczenie przed słońcem – nie tylko w postaci czapki z daszkiem lub kapelusza, ale także – filtra SPF. Dodatkowo senior nie powinien przebywać na pełnym słońcu, a w cieniu. Latem warto też unikać godzin, w których słońce jest na niebie najwyżej – czyli między 12 a 15. Opiekunowie powinni pamiętać również, że w letnie, ciepłe dni ważne jest nie tylko zabezpieczenie przed słońcem, ale także zadbanie o to, by senior się nie odwodnił.

spacer

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

02.05.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀