Jak poprawić samopoczucie osoby starszej?

11.08.2022Anna Mikulska

Gorszy dzień może przytrafić się każdemu, nie wyłączając seniorów. Kiepskie samopoczucie emocjonalne i fizyczne może jednak zwalczać – i nie trzeba do tego wielkiego wysiłku. Istnieją bowiem sposoby na poprawę humoru, które sprawdzają się w każdej sytuacji!

Ruszaj się

Nie ma ani krztyny przesady w stwierdzeniu, że na kłopoty i smutek najlepszy jest ruch. Po pierwsze – zajęcie fizyczne pozwala oderwać się od złych myśli i emocji, a po drugie – podczas ruchu w organizmie uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jeśli seniorowi pozwala na to zdrowie, w chwilach smutku może wsiąść na rower, popracować w ogrodzie albo po prostu iść na spacer.

Rób to, co lubisz

Każdy ma jakieś hobby, zainteresowania czy pasje, które sprawiają przyjemność i radość. Kiedy tylko pojawia się smutek i gorsze samopoczucie, warto oddać się swoim zainteresowaniom – poczytać książkę, poukładać puzzle, pomajsterkować, obejrzeć w telewizji dobrą komedię albo upiec ciasto. Ważne, by robić to, co się lubi – oderwie to od negatywnych emocji oraz pozwoli się odprężyć.

Chwila relaksu

W gorszych momentach warto zadbać o chwilę relaksu tylko dla siebie. Bardzo odprężająca może okazać się ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem pachnącego olejku – nie tylko ukoi to umysł, ale również rozluźni mięśnie. Dobrym sposobem na relaks jest posłuchanie łagodnej, delikatnej muzyki oraz aromaterapia np. w postaci zapalenia kadzidełek o przyjemnym zapachu wanilii lub lawendy. Czasami w regeneracji ciała i duszy pomoże też krótka, 15-minutowa drzemka, po której świat okaże się o wiele przyjemniejszym miejscem!

Zjedz coś dobrego

Oczywiście nie namawiamy do tego, by stres i negatywne emocje zajadać niezdrową żywnością, ale kawałek domowego ciasta, kilka kostek gorzkiej czekolady albo szklanka ciepłego kakao mogą naprawdę uczynić cuda i od razu poprawić humor – zwłaszcza jeśli towarzyszy nam ktoś bliski, z kim możemy porozmawiać, wyżalić się czy uzyskać życzliwą radę.

Warto pamiętać, by w momentach gorszego samopoczucia nie zamykać się w sobie ani nie uciekać od innych ludzi, ale wypróbować różne sposoby, które pozwolą poprawić humor.

smiech

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

11.08.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀