PIERWSZY WYJAZD DO OPIEKI

18.10.2022Anna Mikulska

Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu do Niemiec jako Opiekunka osób starszych?

Podejmując po raz pierwszy pracę w Niemczech jako opiekunka osoby starszej pojawia się wiele wątpliwości. Lęk to normalne zjawisko towarzyszące robieniu czegoś po raz pierwszy.

Zdajemy sobie sprawę, że wyjazd szczególnie do pracy za granica bywa stresujący, więc właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie Was ten poradnik.

Co zrobić, aby dobrze przygotować się do wyjazdu?

1. Sprawdź miejsce, do którego jedziesz.

Przed wyjazdem do Niemiec dostaniesz dane oraz adres podopiecznego. Warto dopytać koordynatora o szczegóły zlecenia i sprawdzić, czy na pewno otrzymaliśmy arkusz zlecenia. Istotne powinny być dla Ciebie takie miejsca jak: sklep spożywczy, apteka, a także miejsca, które odwiedzisz w czasie wolnym. Sprawdzenie miejsca umożliwi oswojenie się w wyjazdem, a na miejscu docelowym będziesz czuła się mniej zagubiona.

2. Dokumenty i ubezpieczenie

Wyjeżdżając do pracy z firmą godną zaufania nie musisz przejmować się biurokracją związaną ze złożeniem koniecznych dokumentów do jednostek państwowych, jest jednak kilka rzeczy, o które musisz zadbać sama.

Kluczowe jest, abyś sprawdziła:

· ważność dowodu osobistego, paszportu oraz prawa jazdy. Brak ważnego dokumentu może spowodować poważne konsekwencje.

· ważność karty EKUZ- Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych. Kartę EKUZ wyrobisz w lokalnym oddziale NFZ. Posiadanie tej karty upoważnia do korzystania z opieki zdrowotnej na koszt NFZ w państwowej służbie zdrowia na terenie każdego państwa członkowskiego na terenie UE. Jeżeli nie posiadasz turystycznej karty EKUZ - zgłoś to swojemu koordynatorowi. Firma wyrobi wtedy dla Ciebie pracowniczy egzemplarz tej karty.

WAŻNE!

Nie wszystkie świadczenia pokrywane są z karty EKUZ, warto jest wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej w naszej firmie.

3. Waluta

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kilka euro. Pozwoli to na drobne zakupy po przekroczeniu granicy, przed pierwszym rozliczeniem z klientem.

4. Kosmetyki, wygodna odzież i obuwie.

W opiece nad osobą starszą ważne jest, aby oddać się jej z należytą uwagą. Istotne jest, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi jako opiekuna np. podrażnienia. Problemy skórne mogą wystąpić, kiedy zmieni się kosmetyki, mogą również wystąpić przy zmianie wody. Warto jest zaopatrzyć się w sprawdzone kosmetyki z Polski.

Kolejnym istotnym elementem jest zabranie odpowiedniej odzieży, warto oprócz wygodnych ubrań zabrać coś eleganckiego, np. w odwiedziny czy do Kościoła. Istotne jest przygotowanie się do różnych warunków pogodowych, zabrać ubrania letnie oraz te grubsze, a także przygotować się na inne warunki pogodowe. Warto wziąć ze sobą np. kurtkę przeciwdeszczową.

5. Znajomość niemieckiego

Aby wyjechać do Niemiec jako opiekunka osoby starszej musisz znać język niemiecki na poziomie minimum podstawowym. Przed wyjazdem warto powtórzyć sobie najważniejsze zwroty i wyrażenia, a także słownictwo związane z codziennymi czynnościami, żywnością oraz przedmiotami w domu. Możesz zabrać ze sobą mały słownik języka niemieckiego i w razie niewiedzy sprawdzić dane słówka, lub skorzystać z translatora.

6. Zabierz ze sobą telefon lub/i laptop

Opiekunka do swojej dyspozycji dostaje zazwyczaj cały pokój, który wyposażony jest także w telewizor. Warto mieć na uwadze, że odbiera on niemieckie stacje telewizyjne dlatego warto zabrać ze sobą laptopa. Rozważ przy tym zakup subskrypcji na platformach streamingowych z filmami. Umożliwi to oglądanie ulubionych produkcji.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ładowarki!

7. Warto skorzystać z kursów dla opiekunów osób starszych.

Kurs oferowany np. Przez naszą firmę jest idealnym źródłem wiedzy dla osób pragnących rozpocząć karierę w opiece nad osobami starszymi. Kurs ten umożliwi przygotowanie się do pierwszych dni pracy w zawodzie, a także rozszerzy Twoje kompetencje.

Pakiet 5 kursów znajdziesz tutaj

8. Mały upominek

Ten punkt nie jest obowiązkowy, jednak wiele opiekunek przywozi ze sobą mały upominek dla bliskich podopiecznego np. jakiś polski przysmak, pudełko czekoladek, domowe powidła.

Mamy nadzieje, że ten krótki poradnik pozwoli Ci dobrze przygotować się do nowej pracy!

podroz

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

18.10.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀