Aktywności dla seniorów na zimowe dni.

18.11.2022Anna Mikulska

Za oknem spadł już pierwszy śnieg. Jak wszyscy wiemy, jesienno-zimowa aura sprzyja niechęci do wychodzenia z domu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was propozycje 16 aktywności, które możecie wykonać wspólnie z seniorem, umilając Wasze spędzanie czasu w domu. Nasze pomysły, nie tylko zapewnią seniorowi rozrywkę na ponure wieczory, ale będą również trenowały jego pamięć i zdolności manualne.

1. Układanie puzzli Puzzle będą szczególnie dobrą formą spędzania czasu dla osób z demencją, gdyż możemy dostosować ich poziom trudności, a także skończyć układanie w dogodnym dla nas momencie. Układanie puzzli motywuje umysł do pracy nad rozwiązywaniem prostych problemów. By zapewnić komfort podopiecznego możecie, wybierać puzzle składające się z większych elementów i mniejszej ilości. Szukajcie prostych projektów. Pracujcie wspólnie nad ułożeniem ich w trakcie dni, tygodni i miesięcy- ułożenie ich zapewni Wam na pewno wiele satysfakcji.

2. Malowanie obrazów po numerkach Malowanie obrazów potrafi zwiększyć witalizm, a także zapełnić wolny czas seniora, co zdecydowanie zwiększa ich radość z życia i wspiera koordynacje ręka-oko. Istnieje wiele dostępnych wzorów do malowania: abstrakcja, kosmos, martwa natura, kwiaty, miejski krajobraz, ludzie, sztuka, zwierzęta czy zabytki. Każdy senior znajdzie coś dla siebie.

3. Majsterkowanie Majsterkowanie to zajęciem nie tylko dla mężczyzn. Możecie zaproponować seniorowi renowację jakiegoś starego mebla, dzięki temu senior będzie mógł się skupić i poćwiczyć swoje zdolności manualne. Jego praca może zostać także przez Was doceniona i nagrodzona.

4. Robótki ręczne Robienie na drutach i szydełkowanie to wciągające i zabawne zajęcia, z których mogą

korzystać osoby w każdym wieku. To świetny sposób na zajęcie rąk, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na demencję lub inne schorzenia związane z pamięcią. Szczególnie starsze seniorki wspominają robótki ręczne z uśmiechem na twarzy. Warto więc zaproponować seniorce to zajęcie w zimne jesienne wieczory. Robótki ćwiczą ręce, poprawiają sprawność manualną, pomagają pobudzić pracę mózgu, ożywiają kreatywność, ćwiczą logiczne myślenie, a co najważniejsze pomagają zająć czymś głowę. Dzięki nim seniorka może zapomnieć o całym bożym świecie. Robótki ręczne mogą sprawić jej wiele satysfakcji, ponieważ tworzy niepowtarzalny produkt.

5. Gry planszowe Gry planszowe są dobrą opcją, jeśli senior lubi rywalizować. Jednak najpierw musicie wybrać odpowiednią grę. Pamiętajcie, że nie można ona wymagać silnych umiejętności takich jak np. korzystania z matematyki, ponieważ gra może okazać się zbyt trudna. Najbardziej rekomendujemy klasykę gier, czyli klasy i warcaby, zachowujące równowagę pomiędzy łatwością, a strategią.

6. Gry karciane Gry karciane są naszą kolejną propozycją. Możecie zaproponować zagranie w tradycyjne gry karciane, które pomogą w poprawie pamięci krótkotrwałej. Taka aktywność nie tylko działa stymulująco na pamięć krótkotrwałą, ale także może zachować umiejętności poznawcze na dłużej. Gry karciane mogą zwiększyć także pewność siebie.

7. Krzyżówki Istnieją krzyżówki przystosowane do osób starszych. Zawierające one większe litery. Rozwiązywanie krzyżówek to forma medytacji, która polepsza pamięć i zdolności myślenia.

8. Wykreślanki Wykreślanki zapewniają trening koncentracji, wzbogacają słownictwo, a także trening wzroku- istotny dla seniorów, mających większe problemy ze wzrokiem.

9. Czytanie Mamy wiele możliwości tego, co będziemy czytać: książki, artykuły czy czasopisma. Jednak zanim przystąpimy do lektury, powinniście upewnić się, co lubi senior i przystosować to do jego upodobań. Czytanie jest ćwiczeniem intelektualnym, które wzbogaca słownictwo, stymuluje prace mózgu, a także poprawia pamięć. Dodatkowo umysł w trakcie czytania jest maksymalnie zaangażowany, a struktury nerwowe w mózgu zostają wzmocnione. Powstają także nowe struktury nerwowe. Efekty czytania nie są zależne od tego czy, ktoś tą książkę sam czyta, czy tylko słucha. 10. Podcast Podcasty są nową formą spędzania wolnego czasu. Ilość twórców, których możecie przesłuchać z osobą starszą jest ogrom. Istnieją podcasty o aktualnych wydarzeniach na świecie, podcasty historyczne, kryminalne, a także podcasty będące wywiadem z interesującą osobą. Dostosujcie podcast do zainteresowań seniora.

11. Oglądanie filmów serialów

Oglądanie z podopiecznym jego ulubionych programów, na pewno poprawi mu humor w ponurą pogodę i pozwoli zagłębić się w świat jego ulubionej postaci. 12. Gotowanie Gotowanie jest idealnym pomysłem dla seniorów lubiących gotować. Razem z seniorem możecie ugotować jego ulubione potrawy, jeśli jednak okażą się zbyt trudne, odtwórzcie inny, mniej skomplikowany przepis. W okresie zimowym można przygotować potrawy świąteczne, szczególnie te, które gościły na stole od pokoleń i mogą przywrócić seniorowi piękne wspomnienia.

13. Domowe spa Robiąc domowe spa, możecie zapewnić podopiecznemu podobne warunki jak w profesjonalnym salonie, zapalić świeczki, przyciemnić światło. Możecie zrobić maseczkę na twarz, pomalować paznokcie, przygotować kąpiel zawierającą ładnie pachnące olejki, które pomogą się zrelaksować. 14.Gimnastyka

W ostatnim czasie pisaliśmy tekst o tym, dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna. Zachęcamy Was do zapoznania się z nim.

15. Jeśli senior jest sprawny, możecie wrócić do lat jego młodości i stworzyć drzewo genealogiczne. Senior, którym się zajmujecie jest najprawdopodobniej najstarszą osobą w rodzinie. Jeśli ma dobrą pamięć to możecie zaproponować mu, aby opowiedział Wam historię swojej rodziny. Zapisując jego wspomnienia, rodzina będzie miała niepowtarzalne wspomnienia z lat młodości swojego krewnego. 16. Uporządkujcie zdjęcia. Jednym z najbardziej angażujących zajęć dla seniora będzie porządkowanie zdjęć. Posiadanie porozrzucanych pudel ze zdjęciami może być trochę peszące, dlatego możecie zebrać wszystkie zdjęcie znajdujące się w domu seniora i przejrzeć je razem. Następnie możecie je wspólnie posegregować. Przed segregowaniem pomyślcie na jakie grupy tematycznie można podzielić zdjęcia np. członkowie rodziny, wakacje, zwierzęta lub według daty. Po tej czynności możecie włożyć je do albumu lub segregatorów i położyć w łatwo dostępnym miejscu. Podczas tego zajęcia nastaw się na usłyszenie wielu niesamowitych historii. Mamy nadzieje, że nasze pomysły okażą się ciekawe i zarówno osoba starsza jak i Wy będziecie miło wspominać zimowe wieczory. Mamy nadzieje, że podczas zaproponowanych przez nas zajęć, spędzicie miło i ciekawie czas z Waszym podopiecznym.

zima

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

18.11.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀