Skąd czerpać energię w pracy?

16.02.2022Anna Mikulska

Czasami czujesz, że uleciała z Ciebie cała energia i chęć do życia. Czy na pewno wiesz w jaki sposób ładować swoje „witalne akumulatory”, aby w pełni cieszyć się życiem? W pełni sił witalnych czujemy się naładowani energią, a do tego lepiej wyglądamy i mamy więcej zapału do wszystkiego, co robimy. Kochamy życie i cieszymy się nim. Niestety, nadmiar problemów, stresu, obowiązków, brak wsparcia od bliskich, zbyt ponura pogoda, niewystarczająca ilość czasu na odpoczynek... to wszystko sprawia, że energia życiowa ulatuje z nas jak powietrze z balonika. Dłuższy spadek sił witalnych wpędza nas w marazm, może prowadzić do obniżonego samopoczucia, a nawet do depresji. Praca opiekuna osób starszych to wymagający zawód. Profesja ta obarczona jest dużym ryzykiem nadmiernego wysiłku i stresu. Bez względu na to, co odbiera nam życiową energię, warto podjąć działania przywracające „moc” tak szybko, jak to możliwe.

Czy wiesz jak możesz szybko i samodzielnie podnieść swoje zapasy energii?

  • Relaks i czas dla siebie - wiemy, że trudno o niego w trakcie pracy z podopiecznym, dlatego kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie czasu wolnego na zleceniu oraz tego spędzanego w Polsce.

  • Pielęgnowanie dobrych relacji - zrób wszystko, aby otaczać się osobami, którzy wnoszą do Twojego życia siłę, humor i radość. Otaczanie się rodziną i prawdziwymi przyjaciółmi jest dobrą odskocznią od codziennej pracy z podopiecznym. Zrezygnuj na jakiś czas z korzystania z internetu, czytania stresujących postów innych opiekunek na grupach branżowych i postaraj się zająć sobą.

  • Zadbaj o sen - jeżeli na Twoim zleceniu jest to możliwe ustal stałe pory, które będziesz przeznaczać na jakościowy sen, godzinę przed zaśnięciem nie patrz w ekran telefonu. Dobrym zamiennikiem dla szkodliwego światłą ekranu będzie książka lub gazeta. Badania dowiodły, że patrzenie na ekran telefonu bezpośrednio przed zaśnięciem zmniejsza skuteczność regeneracyjną snu.

  • Aktywność fizyczna - nie zapominaj o ruchu. Jeśli to możliwe spędzaj z podopiecznym dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli to niemożliwe to spróbuj aktywności domowych. Krótka gimnastyka okaże się dobra i dla pacjenta i Ciebie.

Co jeszcze może dodać nam energii?

Oprócz kawy, która pobudza, mamy do dyspozycji zioła, które zadziałają długofalowo. Włączając do diety żeń-szeń, miłorząb japoński, guaranę, yerba matę dodamy sobie optymizmu i sił, które pozwolą nam być aktywniejszymi oraz lepiej nastawionymi do spraw codziennych. Stosujmy je jednak rozważnie i z umiarem (zapoznając się wcześniej z ulotką producenta), ponieważ nieprzestrzeganie zaleceń do ich spożywania, może prowadzić do nerwowości, bólów i zawrotów głowy, wzrostu ciśnienia krwi, biegunek i problemów z zasypianiem. Przy niektórych schorzeniach są one całkowicie zakazane. Dbajcie o siebie i ładujcie swoje wewnętrzne baterie!

energia

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

16.02.2022

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀