Wielkanoc w Niemczech i Polsce

06.04.2023Anna Mikulska

Święta Wielkiej Nocy to niesamowicie radosny czas. Jednak dla osób pracującycych może być to ciężki okres przez wzgląd na pracę z dala od swojej rodziny. W końcu trzeba się odnaleźć na wyjeździe wśród całkiem nowych osób a także nowych tradycji. Co ciekawe różnice w obchodzeniu Wielkanocy nie są tak duże.

jajka

W Polsce, Wielkanoc jest bardzo ważnym świętem religijnym. W czasie Wielkiego Tygodnia, wiele osób uczestniczy w nabożeństwach i modlitwach, a w Niedzielę Wielkanocną tradycyjnie świętuje się uroczystą mszę świętą. Wielkanocne święconki, czyli koszyki z żywnością, są również ważnym elementem polskiej tradycji wielkanocnej.

babcia wielkanoc

W Niemczech natomiast Wielkanoc jest również ważnym świętem religijnym, ale jest bardziej skupiona na tradycyjnych zwyczajach. Na przykład, popularne są w Niemczech ozdobione jajka, zwane "OsterEier", które wieszane są na gałęziach drzew i krzewów. W większości przypadków świętują całość głównie domownicy, a potem cała rodzina może przyjść tego samego dnia po południu lub świętować w inny dzień. Dzieci również biorą udział w polowaniach na jajka, gdzie ukryte są kolorowe jajka i cukierki. W Niemczech, na śniadanie w Wielkanoc są jednak jajka, szynka wielkanocna, chleb i majonez/musztarda. Na obiad jest typowa baranina wielkanocna, którą można jeść lub przetwarzać na różne sposoby: na przykład jako kotlety jagnięce lub szaszłyki lub jako obfitą pieczeń. Niektórzy jedzą też zamiast baranka, zająca. To, co również często jest z nim jedzone, to placki lub domowe kremy.

swieta

W niektórych rodzinach są też szparagowe roladki, które wypełnia się obfitą szynką i serem i podaje z ziemniakami (głównie dla tych, którzy nie lubią jeść jagnięciny czy królika). Jako deser w niektórych gospodarstwach domowych/rodzinach występuje pieczony baranek wielkanocny. Jest to ciasto, które ma kształt baranka.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno w Polsce, jak i Niemczech, Wielkanoc jest ważnym świętem religijnym i kulturalnym, ale różnią się nieco tradycje i zwyczaje związane z tym świętem.

A wy? Jak świętujecie Wielkanoc w domach i na zleceniach?

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

06.04.2023

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀