Zapaść krążeniowa u seniorów

15.10.2023Anna Mikulska

Zapaść krążeniowa, zwana potocznie zapaścią serca jest niezwykle niebezpiecznym stanem dla ludzkiego organizmu. Prowadzi ona do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu i niedotlenienia narządów, co powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. Co przyczynia się do wystąpienia zapaści krążeniowej oraz z jakimi objawami jest ona związana?

Czym jest zapaść serca?

Zapaść sercowo-naczyniowa jest stanem ostrej niewydolności krążenia. Wiąże się ona ze zmniejszeniem stosunku objętości krwi krążącej do pojemności naczyń krwionośnych, które ulegają znacznemu rozszerzeniu. W konsekwencji prowadzi to do znacznego obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia jej dopływu do mózgu. Jest to bardzo niebezpieczny stan, gdyż jego pojawienie się może grozić nawet śmiercią.

Przyczyny zapaści

Warto wiedzieć, że zapaść krążeniowa nie dotyczy wyłącznie osób starszych, gdyż może dotknąć osób w każdym wieku. Należy mieć jednak na uwadze, że z biegiem lat serce traci część swojej elastyczności, co wpływa na jego zdolność do efektywnego pompowania krwi. To naturalne starzenie się układu sercowo-naczyniowego zwiększa ryzyko zapaści krążeniowej. Co więcej, starzenie się wpływa również na zdolność organizmu do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Dehydratacja może prowadzić do zmniejszenia objętości krwi, zwiększając przy tym ryzyko zapaści krążeniowej. Ponadto zapaść serca może być następstwem przebiegu różnego rodzaju zatruć i chorób zakaźnych, a także obfitych biegunek bądź wymiotów, które prowadzą do odwodnienia organizmu. Może ona być również konsekwencją krwotoków i różnorakich urazów, a także pojawić się u osób, które przebyły grypę. Należy również pamiętać, że choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy arytmia serca, jak i choroby neurologiczne, które często dotykają osoby w podeszłym wieku, jak choroba Parkinsona, mogą wpływać na kontrolę układu nerwowego nad ciśnieniem krwi i przyczynić się do wystąpienia zapaści.

Objawy, których nie wolno ignorować

Zapaść serca może objawiać się na wiele różnych sposobów. Kluczowym elementem radzenia sobie z nią jest zrozumienie jej objawów, które często są subtelne, ale mogą sygnalizować istotne problemy zdrowotne. Jednym z charakterystycznych objawów zapaści krążeniowej u seniorów są omdlenia. Nagła utrata przytomności, zwłaszcza podczas zmiany pozycji, może być niepokojącym sygnałem, że z układem krążenia coś jest nie tak. To zjawisko może być wynikiem osłabienia siły skurczu serca, co z kolei wpływa na efektywność krążenia krwi. Kolejnym, często występującym objawem zapaści serca są zawroty głowy. Seniorzy często doświadczają uczucia chwiejności, szczególnie podczas wstawania. To zjawisko może być związane z nagłym spadkiem ciśnienia krwi, co prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Nie należy ignorować również bladości skóry seniora, gdyż to także istotny sygnał, który warto brać pod uwagę. Zmiana koloru skóry na blady może świadczyć o niedostatecznym dopływie krwi do tkanek. Co więcej, zaburzenia widzenia, takie jak zamglenie lub utrata ostrości, również mogą towarzyszyć epizodom zapaści krążeniowej. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia wpływa na dostarczanie tlenu do oczu, co może prowadzić do różnych problemów z widzeniem. Do innych objawów zapaści należą też nudności i wymioty. Te nieprzyjemne objawy żołądkowe mogą być wynikiem zaburzeń krążenia krwi, które wpływają na cały organizm, w tym na układ pokarmowy. Oprócz tego, do objawów zapaści zalicza się także słabo wyczuwalne tętno, wzmożone pragnienie, powierzchowny i płytki oddech, jak również i nadmierne pocenie się.

Zapaść serca u seniora

Obraz autorstwa zinkevych na Freepik

Podsumowując, zapaść krążeniowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, które może mieć wiele różnorakich przyczyn. Monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego jest niezwykle ważne, by wcześnie wykryć symptomy i skutecznie im zapobiegać. Edukacja seniorów i ich opiekunów na temat przyczyn i objawów zapaści oraz współpraca z lekarzami są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej osób starszych i minimalizowania zagrożeń związanych z zapaścią krążeniową.

Anna Mikulska

Sales & Marketing Manager

15.10.2023

CERTYFIKATY
Konsumencki Laur Zaufania
Orły Medycyny
Przyjazna rekrutacja
Projekt współfinansowany z EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020.
CZŁONKOSTWA
SAO
SAZ


Zaprojektowane i stworzone przez Codeverse 🚀